Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


15 липня 2009

Інновації: концепція менеджерського тандему

Facebook Twitter LiveJournal

Стаття написана на основі матеріалу "Innovation in Turbulent Times", Darrell K. Rigby, Kara Gruver, James Allen, Harvard Business Review. June, 2009.

Успішно згенерувати та втілити інновацію можливо завдяки тандему «митець-менеджер». Митець покликаний шукати нові ідеї та можливості, а менеджер як вправний управлінець – комерціалізувати свіжу бізнес-ідею.

 

Мало не кожному відомо, що півкулі головного мозку людини функціонують за різними стратегіями. Права півкуля відповідає за творчі навички – вона покликана формувати образи завдяки органам чуттів. Ліва півкуля наділена функціями, що управляють абстрактним мисленням та плануванням діяльності.


Ліва півкуля оперує аналітичними процесами - поділом цілого на складові частини, в той час як права працює з аналогіями та структурними образами, поєднуючи окремі характеристики в єдине ціле. Більший чи менший розвиток кожної з півкуль головного мозку є точкою диференціації при визначенні професійних навичок людини. Звідси і випливає розподіл на «митців» та «менеджерів». У «менеджера» більш активна ліва півкуля - він міркує систематизовано, раціонально, зважено та логічно. Мовою ж «митця» є картини, образи і структури, а це безпосередньо вказує на більш інтенсивну роботу правої півкулі.

Інновація приходить до «митця» так само невимушено, як музика до Моцарта. Він здатен генерувати нові бізнес-ідеї та стимулювати інновації. Тому наявність творчої особистості в топ-менеджменті компанії так само важлива, як і  менеджер-управлінець.

 

Індустрія моди як найкращий приклад

 

Фешн–індустрія функціонує за принципом «митець–менеджер». Дизайнер одягу або арт-директор, розуміючи потреби вибагливих клієнтів, генерує нові ідеї для колекцій. У свою чергу, генеральний директор успішно просуває бренд на ринку моди. Така організаційна модель ефективного партнерства дозволяє забезпечити стрімкий потік інновацій - щосезонні оновлення колекцій одягу, взуття та аксесуарів. Компанії зазнають поразки, якщо неспроможні вчасно запропонувати свіжі колекції від кутюр.

 

Практично за кожним легендарним ім’ям дизайнера ховається нікому непримітний, проте блискучий менеджер. Наприклад, Кельвін Кляйн до 2003 року успішно співпрацював разом з Баррі Шварцом. Наразі успішно співпрацюють арт-директор «Louis Vuitton and Marc Jacobs Internationals» Марк Джейкобс та його бізнес-партнер Роберт Даффі. Джейкобс навіть якось зізнався в інтерв’ю для журналу Fortune: «Бренд Marc Jacobs – це не лише Марк Джейкобс. Це Роберт Даффі і Марк Джейкобс».


Ів Сен-Лорен працює в парі з П’єром Берже на благо будинку моди «Yves Saint Laurent». Італійська дизайнерка Міуччі Прада успішно просуває бренд «Prada Group» разом з Патріціо Бертеллі. Інший італійський кутюр’є - Валентино Гаравані працює у партнерстві з Джанкарло Джаметті.

Компанії не лише з індустрії моди зрозуміли важливість управлінського тандему для генерування та впровадження інновацій. Історія багата прикладами успішного партнерства «митець-менеджер». В будь-якому бізнесі можна відшукати свої «плідні дуети», які в творчому тандемі згенерували яскраву  ідею та спромоглися комерціалізували її:

«Hewlett - Packard» – інженер-розробник Біл Хьюлетт та менеджер Девід Паккард.

Оригінальні автомобілі Ford Mustang та Chrysler minivan – головний інженер-розробник Хел Спірліх та менеджер Лі Якокка.

Кросівки Nike – винахідник Білл Боуєрмен та реалізатор масового виробництва і продажів Філ Кнайт.

 

Мережа кав’ярень Starbucks – головний розробник домашнього формату затишних кав’ярень Говард Шульц та генеральний директор Орін Сміт.

Apple – генеральний директор Стів Джобс та головний інженер Тім Кук. (Історія компанії Apple взагалі є унікальною. Одній людині вдалося поєднати в собі якості митця і менеджера. Стів Джобс як засновник та генеральний директор компанії Apple завжди діяв як креативний директор ─ він брав участь як у розробці дизайну продукту та інтерфейсу користувача, так і в організації оригінальних крамничок Apple Store).

 

Як зжитися митцю та менеджеру

 

Не всі шлюби щасливі, проте деяка напруженість у стосунках партнерів іноді буває досить продуктивною. Директор студії Pixar - Бред Бьорд та продюсер Роберт Даффі перебувають у досить напружених стосунках, проте це не завадило їм здобути два Оскари в номінації «Найкращий мультфільм» за «Суперсімейку» та «Рататуй».

Аби спрацьовував  партнерський тандем «митець-менеджер» для стимулювання інновацій, потрібно пам’ятати про важливі правила:

Партнерам слід  чітко розмежовувати межі компетенції - розподіляти ролі та права для прийняття рішень.

 

Вчасно ідентифікувати необхідних людей і призначати їх на ключові посади. Це забезпечить ефективну роботу компанії.

Вкрай важливо заохочувати таланти та виховувати партнерство на всіх рівнях організації.

 

Концепція управління «митець-менеджер» відома на практиці, проте її створення та пояснення досі залишається маловивченим. Головний висновок, про які повинні пам’ятати управлінці – знайте свої сильні сторони та будьте свідомі, що менеджмент починається тоді, коли ви один не можете справитися із завданням.  Шукайте собі партнера, який «перекриє» ваші слабкі сторони. Правда, у цьому випадку ніхто не гарантує безхмарної співпраці.:)

 

Анна Глива, http://innovations.com.ua  
Коментарі

Додати коментар