Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


23 січня 2014

Закони 16 січня набули чинності: як українцям захистити себе в інтернеті

Facebook Twitter LiveJournal

У зв'язку з набуттям чинності скандальних законів, прийнятих в Україні 16 січня, ТСН.ua вирішив написати декілька порад, які можуть уберегти українських інтернет-користувачів від несподіваного кримінального провадження.
 

Соціальні мережі

Соцмережі подарували людству не тільки легкість і простоту спілкування, але й стали для правоохоронців неймовірним джерелом інформації. Якщо раніше для того, що б дізнатись, де людина живе, працює і з ким спілкується, потрібно було стежити, то тепер достатньо вбити її ім'я та прізвище - і вже можна отримати неймовірний обсяг інформації.

Зайшовши на сторінку користувача в соцмережі, правоохоронці можуть отримати всі необхідні їм дані - від місця і дати народження, до фотографій і телефону.

Тому, якщо немає ніякого бажання демонструвати про себе всю інформацію, то доцільніше буде прибрати в налаштуваннях конфіденційності всі дозволи на доступ до таких даних.

Фахівці з безпеки в інтернеті радять також видалити з друзів всіх тих, кого ви дійсно не знаєте особисто або не спілкувалися дуже давно.

А тим, у кого в "друзях" є мовчазні, але дуже привабливі люди, які були додані після повідомлення "привіт, давай спілкуватися", то їм варто пам'ятати - немає ніякої гарантії того, що на тому кінці за дуже милою аватаркою не сидить звичайна програма, яка старанно збирає всі дані зі сторінки.

Варто також пам'ятати, що навіть у разі перетворення своєї сторінки на "фейк", з псевдонімом і мальованою аватаркою, достатню кількість інформації можна добути навіть з профілів "друзів".

Отже, якщо ви не хочете світити своїми даними в соціальних мережах - в налаштуваннях облікового запису, по можливості, обмежте доступ до своїх публікацій.

У таких соцмережах, як ВКонтакте, Facebook та Одноклассники для всього, що публікується вами, встановіть опцію "Тільки для друзів". Якщо у вас є акаунт в Twitter - закрийте його від сторонніх. Тоді ваші твіти зможуть читати тільки ті, кому ви особисто дозволите.

Крім того, всі ваші контактні дані - пошту, номер мобільного, місце проживання – або приберіть геть зі сторінки, або зробіть доступними тільки для себе (параметр "Видно тільки мені").

Вимкніть у фотографіях гео-прив'язку, видаліться з усіх фото, на яких вас відмітили раніше і, бажано, в налаштуваннях вказати, хто вас може тегувати на фото (по можливості забороніть відмічати вас на фотографіях опціонально в налаштуваннях облікового запису).

Після чистки свого профілю і налаштувань приватності, нові пости вже варто публікувати без політичних закликів або всього, що може бути розцінено як "екстремізм".

Смартфон

Безліч додатків для смартфонів дуже активно працюють з геолокацією. Спеціальні сервіси дозволяють за допомогою GPS та аналізу поруч розташованих базових станцій мобільного зв'язку і точок Wi-Fi дуже точно визначати, де знаходиться смартфон.

Вимкнути можливість геолокаційним сервісам встановлювати ваше місце знаходження можна, покопирсавшись у налаштуваннях смартфона і окремих додатків (Instagram, Foursquare, Jelly, різні месенджери).

Проте, тут слід пам'ятати, що все не так просто. Як правило, всі дані про місцезнаходження використовує Google, тому лише одне відключення цієї опції у вашому смартфоні - не врятує ситуацію. "Великий брат" все одно буде стежити за вами і усілякий раз нагадувати про це.

Але, щоб позбутися почуття, що за вами хтось увесь час пильнує, потрібно згадати про всі гаджети, з яких ви заходили в свій обліковий запис Google (в тому числі десктоп) та вимкнути встановлення місцезнаходження. Тільки тоді IT-гігант відстане від вас, а спецслужбам буде складніше вас розшукати.

Ну і, звичайно ж, "хіпстерський" Foursquare тепер краще використовувати тільки в якості підказок – списку паролів до вайфаю і закладів, а не як спосіб знайти вас у дуже короткий термін.

Про всяк випадок "заведіть" собі додатковий телефон з мінімальними набором функцій, який може лише дзвонити та відправляти SMS. Як правило, такі телефони можуть довго прожити без підзарядки. Поки ще є час придбати сім-карту без договору з оператором, купіть декілька карток, про які знатимуть тільки ваші близькі люди. Активуйте телефон з цими сімками тільки тоді, коли збираєтесь у місця скупчення людей.

Пошта

Згідно з рішенням суду, сервера, на яких зберігається все листування і всі дані про контакти, можуть бути вилучені і використані проти громадян.

Тому, користуючись вітчизняними електронними скриньками, варто усвідомлювати той факт, що в будь-який момент правоохоронні органи можуть отримати до них доступ і прочитати будь-які цікаві їм речі.

Зрозуміло, це не будуть робити вручну. Це зробить програма, яка за ключовими словами, наприклад такі як "майдан", "протест", імена активістів чи політиків, профільтрує кожен лист.

До отриманого списку можна буде встановити ще декілька фільтрів, наприклад "збираємося", "місце зустрічі" тощо. Фільтруматимуть доти, поки в результаті не вийде список, який вже можна розцінювати як екстремізм.

Хоч анонімність та безпека в інтернеті - це все-таки міф, фахівці все ж рекомендують не використовувати поштові скриньки на серверах, які викликають сумніви, а радять заводити їх, наприклад, на Google чи Microsoft.

Паролі та доступи

Компанія SplashID, яка випускає утиліти для роботи з даними, днями опублікувала щорічний рейтинг найгірших паролів. Серед лідерів опинилися "123456", "password" та "qwerty".

Такими паролями користуватися не варто взагалі. Так само не варто використовувати паролі, в яких вказані ваші номери телефонів. Також не варто створювати їх за формулою ім'я/рік народження.

"Золоте" правило надійного пароля - щонайменше 8 символів з використанням великих і маленьких літер, а також додаткових знаків пунктуації.

Це не означає що, пароль в стилі "uL2*Dn{.wba@" - є хорошим вибором, оскільки набрати його вже проблематично, не кажучи вже про те, що запам'ятати досить складно.

Фахівці радять використовувати фрази, які легко запам'ятовуються. Їх варто розбавляти додатковими знаками і цифрами, наприклад "Vesna-krasna!2" - по складності злому він аналогічний першому, а запам'ятати його вже набагато легше.

При цьому варто пам'ятати, що навіть дуже хороший пароль, але один на всі випадки життя - дозволяє в разі його злому отримати доступ одразу до всіх інших сервісів, де він використовується. Доцільніше створити три-чотири пароля для різних за важливістю сервісів і додатків.

Також варто ще один пароль приберегти для різноманітних реєстрацій, які викликають підозру в їх надійності. У цьому випадку варто використовувати окремо створену поштову скриньку, на якій і будуть надходити численні рекламні розсилки.

Нині, щоб убезпечити юзерів від зламів акаунтів, викрадення та подальшої маніпуляціїї їхніми даними, дбайливі ресурси створюють подвійну аутентифікацію. Тобто, відбувається прив'язка вашого акаунту до мобільного телефону.

І тоді, коли ви заходите на сайт, чи, скажімо, в систему онлайн-банкінгу, ви вводите у форму свій статичний пароль від акаунту, потім отримуєте SMS-повідомлення на телефон (відбувається другий крок аутентифікації), вписуєте його, система вас ідентифікує - і ви потрапляєте у свій акаунт.

Тож, по можливості, на всіх ресурсах, де пропонується подвійна аутентифікація - варто погоджуватися. Це є додатковим захистом від зламу вашого профілю.

YouTube

Варто пам'ятати, що відео з YouTube тепер теж може бути використане проти вас. Особливо в тому випадку, якщо на ньому зображений мітинг чи інша акція протесту.

Бажано не завантажувати відео, які можуть бути розцінені як заклики до насильства або повалення державного устрою, а також ролики, які можуть образити честь та гідність громадян.

У разі величезного бажання поділитися відзнятими подіями, експерти радять у налаштуваннях відмітити вузьке коло осіб, яким це відео буде доступне.

Зазначимо, в деяких країнах тиск влади на "інтернет-свободи" стає стійкою тенденцією. Так, напередодні в Китаї всіх громадян зобов'язали викладати відео в інтернет тільки з паспортом.

tsn.ua
Коментарі

Додати коментар