Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


16 листопада 2006

Промова Президента України Віктора Ющенка на медіа-форумі «Україна на інформаційній карті світу»

Facebook Twitter LiveJournal

"Я вітаю вас в країні, де панує свобода. Свобода слова. Свобода позиції."

Шановні учасники форуму!

Пані та панове!

Від імені Української держави я з приємністю вітаю учасників міжнародного медіа-форуму, який вдруге відбувається в нашій країні.

У цій залі – представники багатьох регіонів світу. Тут присутні відомі журналісти, авторитетні інформаційні агентства, знанні видання та електронні медіа.

Я вдячний кожному, хто сьогодні бере участь у нашій зустрічі і підтримує Київську ініціативу, яка виникла після Помаранчевої революції.

Я вітаю вас в країні, де панує свобода. Свобода слова. Свобода позиції. Свобода вибору. Явище свободи, як правило, цінується лиш тоді, коли його бракує. Це особливо характерно для пост-геноцидних, пострадянських суспільств – для середовища, з якого походить Україна і реалії якого долає. Реальний факт свободи значно посилює відповідальність лідерів нації. Я несу цю відповідальність і, звертаючись до вас, наголошую: в Україні свобода відбулася.

Як Глава держави я був і залишаюся гарантом незмінності демократичного вибору нашого народу. Мої дії підпорядковані виключно демократичній меті. На її досягнення я настановляю усі провідні політичні сили країни. У контексті цих процесів я бачу декілька магістральних тем, які хочу порушити на нашому форумі.

Перше. Виклики сучасного світу та Україна.

Світ XXI століття існує поміж двох полюсів загроз і можливостей, які за своєю глобалізованою природою вимагають реакції кожного – від найвпливовіших до найменших учасників міжнародних відносин. Широке поле загроз формують разюча нерівномірність світового розвитку, політична і безпекова нестабільність, масштабний виклик тероризму, рецидиви силового мислення часів «холодної війни».

У площині можливостей постають міжнародні об’єднавчі процеси, глобальне поширення принципів демократії, вдосконалення норм економічної кооперації, інтегральне усвідомлення світовою спільнотою відповідальності за соціальні, гуманітарні та екологічні проблеми планети.

На тлі цих явищ роль України заслуговує на зважену і об’єктивну оцінку. В тому числі – з точки зору інформаційного суспільства.

Геополітична місія України містить дві першооснови. Вони історично сформовані та глибоко пов’язані з ментальністю українства. Це – фактор стабільності і фактор індивідуальної свободи.

Упродовж століть Україна була стабілізуючою опорою розвитку Європи. Колишня частина ядерної наддержави – Україна – не успадкувала її тоталітарної психології і свідомо відмовилась від конфронтаційних підходів. У пошуку ідеї розвитку сучасне українське суспільство обрало демократичний курс як головну мотивацію людей. Підкреслюю: саме людей, а не політиків, вихованих ще старою комуністичною епохою. Відтак, поміж сучасних глобалізованих загроз і можливостей Україна бачить свій шлях у площині стабільності і демократії. Саме це Україна і пропонує сьогодні Європі і всьому світові. Такий підхід визначає системне бачення наших зовнішніх орієнтирів, серед яких чотири – найголовніші:

  • Формування навколо України безпечного і сприятливого міжнародного середовища.
  • Повномасштабна інтеграція України до європейських і євроатлантичних структур, структур безпеки, економічного співробітництва і культурної взаємодії.
  • На основі цивілізованих норм міжнародного співжиття – розвиток українсько-російського партнерства як фактора загальноєвропейської стабільності.
  • Активна і конструктивна регіональна присутність України.

Ці константи є частиною української національної доктрини, яка залишатиметься сталою незалежно від будь-якої правлячої влади.

Можна сперечатись про визначення та абревіатури, однак безпредметно дискутувати про вигоди унікального географічного розташування України, її демократичне покликання та історичну незворотність інтеграції до основних інститутів Об’єднаної Європи. Не треба руками гальмувати потяг.

Київ, на мій погляд – це смисловий вузол Європи. Демократичний, безпековий, економічний, енергетичний, культурницький. І в цьому контексті я хочу, щоб на європейському просторі позиція Києва була з однаковою серйозністю почута і сталими демократіями Європи, і країнами, які наразі декларують свою прихильність до демократії. І євроінтеграторами, і євроопонентами. І споживачами енергії, і її виробниками.

Супроти викликів сучасного світу Україна ставить найважливіше – додержання внутрішньої стабільності і демократію.

Друге. Переваги сучасної України.

За останні два роки Україна пережила відчутні зміни, зрушення і випробування. На мій погляд, головні зміни відбулися у вимірі свободи. В Україні забезпечено принцип демократичної зміни влади. Це показали останні парламентські вибори. Це – значиме і важливе досягнення. В Україні утверджено свободу слова. Це – доконаний факт, який визнано провідними міжнародними організаціями та інституціями. Покладено край переслідуванню владою засобів масової інформації. Влада не втручається у роботу національних та міжнародних груп з прав людини.

У країні реального змісту набула свобода підприємництва. Прикладів справжнього підприємницького успіху – чимало. Про можливості чесного ведення власної справи свідчать зарубіжні інвестиції. Засоби масової інформації, повністю або частково створені за гроші іноземних інвесторів, працюють на тих самих умовах, що й вітчизняні приватні телеканали, газети і радіостанції.

Захист прав і свобод громадянина надав поштовху судовій та правоохоронній реформам і найсуттєвіше – реальним діям проти корупції. Попри численні проблеми у цій сфері, Україна, за висновком міжнародної організації Трансперенсі Інтернешнл, поступово переходить на рівень боротьби з корупцією, який дасть обнадійливі результати.

Поступові зрушення відбуваються в Україні у вимірі консолідації політичних еліт та всього українського суспільства. Чи не вперше в історії сучасної незалежності політичні сили, за пропозицією Президента, вийшли на публічне обговорення проблем об’єднання країни, визначення її головних викликів і формулювання стратегічних завдань національного розвитку. Це – процес виняткової, історичної ваги, і я вірю в його успіх цього процесу. У притаманній нам традиції Україна продовжує вирішувати найскладніші проблеми у цивілізований та демократичний спосіб.

Перед нашої країною і суспільством, очевидно, й чимало випробувань. Однак, серед них основну актуальну проблему я бачу у незбалансованості владної системи та гострій, надмірній політизації багатьох успадкованих Україною труднощів.

Одним з ключів до розв’язання цих викликів я вважаю конституційну реформу. На цьому етапі модель, закладена новою редакцією Конституції, виявилась неефективною. Влада захопилась перетягуванням повноважень. Ми опинилися в стані дисбалансу, відсутності надійної системи стримувань і противаг. Відтак владні механізми необхідно серйозно вдосконалювати. І це завдання я визначаю за пріоритет. Над його втіленням працюватиме ініційована мною Конституційна комісія. Очікую, що в процесі її роботи, через залучення міжнародних фахівців ми зуміємо сформувати механізми, які дозволять вправно працювати державним інституціям і стануть нездоланною перешкодою авторитаризму.

Втім, сам факт конституційної реформи немислимий без системного процесу виховання в Україні нової політичної культури. Культури злагоди й культури єдності. Культури загальної дії політиків на користь своєї держави, її національного відродження та ліберального розвитку. Лише на основі цих процесів Україна зуміє перейти до своєї головної мети: якісного життєвого прориву в економічній, соціальній та гуманітарній площинах.

Пані та панове!

Третя тема, яку я хочу стисло окреслити, – перспективи України та її зовнішні дії.

Пріоритетом для нашої держави є відродження європейської ідентичності. У цій тезі міститься відповідь на запитання, що треба очікувати від України. Ми продовжимо послідовну роботу з інтеграційного наближення до Європейського Союзу і НАТО. Нам необхідно приступити до реалізації широкої програми заходів для входження в європейський соціокультурний простір. Йдеться про відкритість країни не тільки до економічних, але й до європейських культурних та інформаційних інвестицій.

Принципове значення у цьому контексті матиме діалог підтримки із США та нашими ключовими європейськими партнерами – від Варшави до Лондона.

Україна є послідовним прихильником стратегічного партнерства з Росією. Нас єднають не тільки спільні географія і минуле, але й спільне майбутнє. Наші відносини істотно впливають на політичну атмосферу в усій Європі. Відтак у цій взаємодії немислимі ані шантаж, ані тиск, ані примус. Конструктивний розвиток відносин Києва і Москви є одним із першочергових завдань комісії, яку ми спільно очолюємо з Володимиром Путіним – Президентом Росії. Політика України щодо Росії – це політика рівноправних суверенних держав, які на основі норм міжнародного права шукають шляхи до розширення сфери співробітництва і звуження сфер протиставлення.

І, нарешті, Україна вестиме активну регіональну політику.

На пострадянському просторі наша держава посідає друге після Росії місце за чисельністю населення, економічним та науково-технічним потенціалом. За розмірами території Україна – друга в Європі країна. За рівнем ВВП Україна посідає друге місце у Центрально-Східній Європі після Польщі. В Україні стабільна валюта, нижчий рівень зовнішніх боргів і бюджетного дефіциту, ніж у багатьох наших сусідів. Наша країна належить до п'ятірки країн світу, які мають новітні технології в авіаційній та космічній сфері. За оцінками міжнародних експертів, Україна посідає перше місце в Європі за коефіцієнтом транзитності. За підрахунками, до 2010 року транзитний товаропотік через Україну до країн Західної і Центральної Європи зросте до $158 млрд. на рік.

А значить Україна прагнутиме до політики діяльності, до політики лідерства. Цьому сприятимуть наші подальші ініціативи у форматі багатостороннього регіонального співробітництва, у розвитку діалогу довіри у Центральній і Східній Європі, у зміцненні демократичних процесів на просторі між Балтикою, Чорним морем і Каспієм.

Ми діємо і будемо діяти як єдина нація з чіткою державною метою і авторитетом надійного та послідовного міжнародного партнера.

Дорогі друзі!

Завершуючи своє слово, я хочу ще раз подякувати учасникам форуму за інтерес до цього проекту та до України.

Стабільність та демократія – ці два поняття є воротами до успіху України. Ми йдемо цим обраним шляхом.

Дякую за увагу.

Телекритика




Коментарі

Додати коментар