Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


8 жовтня 2014

Рекомендації УАВПП щодо розмежування агітації та інформації підчас виборів.

Facebook Twitter LiveJournal

На період підготовки та проведення Позачергових виборів народних депутатів України, ризики для  ЗМІ зростають пропорційно тій ролі, яку вони відіграють в процесі волевиявлення.

Найбільше питань пов’язано з правильним висвітленням інформації про вибори. Дуже часто інформація про вибори має ознаки прихованої агітації і навпаки. Як відрізнити інформаційні матеріали від матеріалів передвиборної агітації чи скажімо політичної реклами?

Закон встановлює що:

Передвиборча агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб’єкта виборчого процесу. Передвиборча агітація може здійснюватись в будь – яких формах і будь-якими засобами.  При цьому,  «Політична реклама» - це розміщення або поширення матеріалів передвиборної агітації за допомогою рекламних засобів.

Законодавство нажаль не надає чіткої відповіді (переліку ознак) за яким можна провести розмежування. Журналістам та редакторам доведеться самостійно приймати рішення стосовно кожного з матеріалів. Для прикладу кожна нова передвиборча кампанія породжує нові приклади як обійти Закон. Остання кампанія додала до таких прикладів нові, що через масовість були навіть безпосередньо передбачені в Законі. «До політичної реклами належить також використання символіки або логотипів партій - суб'єктів виборчого процесу, а так само повідомлення про підтримку партією - суб'єктом виборчого процесу або кандидатом у депутати видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах партії - суб'єкта виборчого процесу чи певного кандидата у депутати. Реклама друкованих видань (газет, журналів, книг), інших товарів та послуг з використанням прізвищ чи зображень (портретів) кандидатів, назв чи символіки партій - суб'єктів виборчого процесу також є політичною рекламою.»

На нашу думку поява у Закону вказаної заборони свідчить про вкрай низьку ефективність роботи контролюючих органів та правосвідомість журналістів. Адже неможливо передбачити в законі всі можливі варіанти подання матеріалу, мета якого в супереч закону прихована політична реклама.

Саме тому, основним критерієм їх розмежування є мета поширення інформації. Агітаційні матеріали мають на меті спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певних кандидатів у депутати або партію – суб’єкта виборчого процесу, і це можна виявити виключно аналізуючи весь матеріал у комплексі з такими факторами як час форма та контекст його подання. Навіть такі фактори як сусідні публікації і ілюстрації ніби не пов’язані з матеріалом впливають на читача і можуть міняти зміст публікації. Недобросовісні журналісти інколи прямо обманюють читача даючи йому картинку і заголовок, який інформує про одне, а сам матеріал про інше, таким чином приховуючи дійсний зміст публікації.

Офіс УАВПП послідовно докладає зусиль аби допомогти редакторам розібратися у складних випадках, зокрема для цього діє до публікаційна експерти матеріалів, що надає консультації щодо відповідності матеріалів вимогам законодавства та кодексу етики українського журналіста

Якщо у вас виникнуть питання щодо підготовки до виборів та участі Вашого видання у процесі їх висвітлення, ви можете звернутися по безкоштовну юридичну допомогу на Гарячу лінію юридичних консультацій УАВПП

 

Проект «Правова підтримка ЗМІ в умовах роботи на окупованих територіях та під час виборів» виконується за підтримки спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства».

 

УАВПП
Коментарі

Додати коментар