Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


14 грудня 2009

Політичний контекст висвітлення кампанії з виборів президента в програмах телевізійних новин

Facebook Twitter LiveJournal

Проект виконується науковими колективами Академії Української преси та Інституту соціології НАН України за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Керівники проекту д.с.н. Наталія Костенко і д.ф.н. Валерій Іванов.

Дослідження охопило 34 випуски новин ( 920 повідомлень).
 
Основні досліджувані показники: ступінь збалансованості інтерпретації подій, рейтинг уваги до політичних суб’єктів ( оцінки політичних суб’єктів); доступ політиків до новинного ефіру ( обсяг синхрону); типи новинного мовлення. Метод – контент-аналіз аудіовізуальної інформації (коефіцієнт надійності методики: 85-95%, цифрові відеозаписи програм новин здійснені АУП).
 
Академія Української преси презентує чергові результати контент-аналізу телевізійних новин (проект розпочато в жовтні 2003 р.) на провідних українських телеканалах за листопад 2009 року в межах проекту «Моніторинг політичних новин». Передвиборча кампанія–2009 вже п'ята, під час якої Академія Української Преси проводить моніторинг засобів масової інформації.
Методом дослідження є контент-аналіз медійних матеріалів за один повний тиждень місяця програм новин каналів «1+1», «Інтер»,  «Новий канал», ICTV, СТБ, ТРК «Україна».
В цілому, можна зробити висновок, що у листопаді політичні події перебували на периферії уваги новинних програм. Увага до політичних новин в Україні чи не найменша за останні 5 років, основна причина – пандемія грипу, що стала домінантою місяця. Політичні новини подаються переважно у конфліктному контексті; конфліктне ядро тижня: соціальні проблеми, здоров’я населення, взаємини Україна - МВФ та Україна - Росія. Політичні партії знаходяться на узбіччі президентської кампанії, іронія та негатив адресуються виключно владі. Загалом, увага до кандидатів на посаду президента присутня у кожній третій новині про Україну. Рейтинг уваги очолюють Президент та Прем’єр-міністр, причому лідери стали об’єктом іронічних та негативних оцінок. Програми кандидатів у президенти не обговорюються. Синхрон в досліджуваних новинах мали меше половини офіційно зареєстрованих кандидатів у президенти, розподіл синхрону – на користь В.Ющенко, Ю.Тимошенко та В.Януковича. Канали практикують селективний підхід щодо уваги й синхрону лідерів президентської виборчої кампанії.

В другий тиждень листопада, напередодні завершення реєстрації кандидатів в президенти України, 29% повідомлень стосувались політичних подій в Україні. За останні 5 років лише в жовтні 2006 року їхня частка була меншою - 22%. Так у вересні 2004 року, за два місяці до виборів президента вона складала 37%. Політичним новинам віддавала перевагу лише ICTV (40%), тоді як на 1+1 їх вдвічі менше (20%), а 53% повідомлень склали інші новини про Україну.

Тема виборів присутня в 12% повідомлень про Україну, що менше, ніж перед достроковими виборами до ВР у червні 2007 (7%). Водночас частка соціальних проблем становила 40%, а тема здоров’я – 38%. Обидві теми набули політичного забарвлення, вимагали реакції основних кандидатів й, фактично, залучались до кампанії. Найчастіше про вибори повідомляла ICTV, а найменше на ТРК «Україна» (8%).
Домінанта подія тижня – пандемія грипу (55% повідомлень). Про діяльність Президента В.Ющенка говорилося в 10% повідомлень, по Ю.Тимошенко – 9%, а лідера опозиції В.Януковича – у 2%.
17% - такою була частка повідомлень з декількома точками зору для всіх каналів в середньому. Найменше їх на ICTV (3%), найбільше  на ТРК «Україна» - 25%. Найдискутивнішими в новинах стали комунальні проблеми та взаємовідносини України з Міжнародним валютним фондом, щодо яких у 60% подавались декілька точок зору. Дві п’ятих повідомлень 42% про конфлікт між гілками влади в Україні, а також кожне третє (33%) про україно-російські відносини супроводжуються не менш ніж двома точками зорами. На політичні події більше однієї точки  давали новини каналу 1+1 ( 33%) та ТРК України ( 21%).
Конфліктний (невизначений) контекст обговорення подій присутні в новинах частіше за нейтральний (48% проти 45%), що є найвищим показником за останні 5 років. Позитивний і нейтральний переважають на ICTV та СТБ (62% та 61% відповідно), а конфліктний на ТРК «Україна» - 62%.
Кандидати в президенти згадуються в новинах вдвічі частіше за політичні партії (31% проти 14%), проте рідше, аніж політичні персони(41%) та політичні інститути (66%). Президент згадується у кожному п’ятому повідомленні (22%), Кабінет Міністрів та міністерства в цілому в кожному шостому (17%).
Найбільша увага в новинах приділяється Партії Регіонів (6%), опозиції (4%) та владі
(3%). Іронічні негативні оцінки відносяться владі (2%), ЦВК (0,5%) і БЮТ (0.3%).
Рейтинг інтересу новинних програм до кандидатів у президенти очолюють В.Ющенко (18%) та Ю.Тимошенко (16%). Про В.Януковича говориться у 8% повідомлень, В.Литвина та А.Яценюка – 4%, С.Тігіпка – 3%. Інші кандидати з’являються не більше, ніж в 1% повідомлень. Причому В.Ющенко найбільше фігурує на каналах СТБ (25%) та Новому (23%), Ю.Тимошенко на СТБ (23%) та Інтері (19%), а В.Янукович на ТРК Україна (12%) і жодного разу на згадувався в новинах Нового каналу.  На кожні два позитивно-нейтральних згадування про В.Ющенко та Ю.Тимошенко приходиться одне іронічно-негативне (16% проти 8% та  13% проти 7% відповідно), тоді як стосовно  В.Януковича  таке співвідношення складає 16 до 1 (8% проти 0.5%).

Передвиборні програми кандидатів в президенти згадуються в 1% усіх повідомлень про Україну. Це були програми В.Януковича та А.Яценюка Вісім кандидатів у президенти мали синхрон у новинних програмах другого тижня листопада.  31% загального синхрону належить В.Ющенко, 29%  Ю.Тимошенко, 17% В.Януковичу, 8% А.Яценюку, 7% С.Тігіпко, 6% В.Литвину та по 1% А.Гріценко та В.Противсіх. Найбільша частка від загального синхрону В.Ющенко та Ю.Тимошенко в новинах ICTV (26% та 28% відповідно), а В.Януковича на Інтері.

Прес-служба АУП




Коментарі

Додати коментар